Gazete Ekle - İletişim & İrtibat - Tavsiye Siteler : Bilardo Oyunu - Satranç Oyunları
     Bir yalancının en büyük cezası kimsenin ona ınanmaması değil,onun kimseye inanamamasıdır!!
Gazeteler

Ulusal Gazeteler - Spor Gazeteleri - Ekonomi Gazeteleri - Haber Siteleri - İngilizce Yayınlanan Gazeteler -


Hürriyet Gazetesi Akşam Gazetesi Vakit Gazetesi Milliyet Gazetesi Sabah Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Zaman Gazetesi Vatan Gazetesi Bugün Gazetesi Yeni Şafak Gazetesi Takvim Gazetesi Birgün Gazetesi Star Gazetesi Güneş Gazetesi Radikal Gazetesi Tercüman Gazetesi Yeniçağ Gazetesi Taraf Gazetesi Milli Gazete

Cüneyt Arcayürek Hakkında Bilgi, Biyografi, Özgeçmiş

Cüneyt Arcayürek
1928 doğumlu 81 yaşında
Cüneyt Arcayürek Yazıları - Cüneyt Arcayürek Eposta

Cüneyt Arcayürek şu anda yazılarını Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde okuyucuları ile paylaşmaktadır.

Cüneyt Arcayürek 1928 senesinde Ankara'da dünyaya gelmiştir. Yayın hayatına o dönemler devlet partisi görünümündeki Cumhuriyet Halk Partisi'nin yayın organı olan Ulus gazetesinde başladı. Daha sonra Anka Haber Ajansı, Kudret, Akis, Vatan, Tercüman, Hürriyet, Milliyet ve Güneş gazetelerinde de çalıştı. ?Johnson'un Mektubu? isimli haberiyle Yılın Gazetecisi ödülünü kazanmıştır.

Cumhuriyet Mitingleri'nin sivil organizatörlerinden olan Tuncay Özkan ile beraber KanalTürk'te Politika Durağı isimli bir program sunmuştur. Süleyman Demirel döneminde Cumhurbaşkanı danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Yayınladığı kitaplar arasında Çankaya: Gelenler Gidenler, Uzakta Kalan Tarih, 28 Şubat'a İlk Adım, Demokrasi Dönemecinde Üç Adam gibileri yer almaktadır. Kitap yayınladığı tarihlere bakıldığında 1947'den 2007'ye kadar uzanan çizgide 60 sene boyunca yayınladığı kitapların sayısının otuzun üzerinde kitap yayınladığı görülmektedir. Gazetenin baş sayfasında yayınladığı yazıların genel başlığı Güncel'dir.


Cüneyt Arcayürek Okuyucu Yorumları
arzu
lütfen tuncay özkanla barışın
08.01.2010
ŞEHMUS PALA
FEODALLEŞEN DEVLET YÖNETİMİ

Güneydoğuluyum, 365 dönüm kuru ama verimli arazim bulunmaktadır, bu araziyi imkansızlıklar nedeniyle değerlendiremedim. Traktörüm, tarım makinem ve ekim imkanlarım olmadığından 21. Y.Y. girdiğimiz şu günlerde birbirine bağladığım iki cılız eşekle sürebildiğim kadar sürmekteyim, işlemekteyim.
Diyeceksiniz ki, neden kredi çekip de bir traktör almıyorsun, krediler için kefiller lazım, geçim sıkıntısının dorukta olduğu bugünlerde kefaletlere artık kimsenin rağbet etmediği bilinmektedir. Yani kredi çekip bir traktöre kavuşmamın imkanı yoktur.
Bölgemiz sorunları ülke gündemine defalarca geldi, cumhuriyetin ilk yıllarında toprak reformu olarak değerlendirildi ki bu doğruydu; ardından “Kürt Sorunu” oldu derken Demokratik Açılım ve nihayetin de Milli Birlik Projesi olarak adlandırıldı.
Sorunun esasında feodal yapı var esasta, toprak ağalığı, siyasi ağalık, parababalığı ve nihayetinde de aşiret ağalığı. Bölgenin sorununu (Demokratik Açılım) çözeceğiz diyenler halkın kendi emeği ile boğazına gidecek lokmayı düşünmekten uzaklar, Kürtçe şarkı söyleyecekmişim, daha çok demokrat olacakmışım bunlar benim toprağımın işlenmesine ne tür bir katkı sağlayacak izahını yapsınlar.
Duyduk ki bu “Demokratik Açılım” paketinin içinde yığınlarca teşvik var, bu teşvikleri alabilmek için ise 250.000 (eski para ile 250 milyar) liranın cebinizde olması gerekir. Toprak sahibi yoksul bir insanın toprağını tesisleştirmesi veya buna teşvik alarak bunu üretime dönüştürmesi imkansızdır. Parası olmayan bir insan hiçbir şekilde bu teşvikin gereklerini yerine getiremez. Yani benim toprağım hiçbir zaman üretime elimdeyken dönüşmeyecek, yarın öbür gün para ağaları gelip açlığımızdan dolayı bu toprağımızı da yok pahasına açlığımızı fırsat bilerek kapmaya çalışacaklar ve nihayetinde kapacaklar.
Açılımlar, teşvikler her şey ama her şey sadece parası olana hitap eder. Bölgenin zaten feodal yapısı büyük sorun bu uygulamalar da zengini çok daha zengin yoksulu ise açlık ve sefalete mahkum edecektir. Özallı yıllardan günümüze hangi teşvikten bölgenin yoksullu toprak sahipleri yararlanabilmiştir. Var olan toprağımızı sürme ve işleme için gerekli tüm olanaklar elimizden alınmış, bu olanaklar parası olana sağlanmıştır. Bugün yaşadığım bölgede, beldede kimliği belirsiz insanlar yokluk ve yoksulluktan ekemediğimiz topraklarımızı satın almaktadır. Gelir getirsin getirmesin tek varlığımız bu arazilerimizi de ellerimizden almaya çalışmaktadırlar.
Büyük ve karanlık güçlerin bir oyunu olsa gerek; gübre fiyatları yüksek, mazot yüksek, traktör pahalı, yani toprağımızı işlememiz için her girişim yapılmış, bizler de gözden çıkaracağımız toprağımızı birilerine yok pahasına satacağız, sattıktan sonra da köleliğe doğru yol almaya başlayacağız.
Derdimizi anlatmak için gittiğimiz valiliklerin ve kaymakamlıkların kapılarından girmemiz mümkün olamamaktadır. Müteahhitler, siyasi partiler, kodamanlar valinin kaymakamın odalarına girip saatlerce beklemektedir. Sıra bize geldiğinde mesai zaten çoktan bitmiş oluyor, haftalarca bu kapılarda bekletiliyoruz. GÜNEYDOĞULU OLARAK SORUNUMUZ İŞTE BU.
Sonuç olarak; elinde geçimini sağlayacak kadar toprağı olanlara destek gerekli, aksi taktirde Toprak Reformunu 80 yıldır tartışan devlet tüm toprakları ağalaştıracaktır, hatta holdingleştirecektir. Çünkü topraklarımızı yok pahasına elimizden alanlar halkın elinde kalan toprak parçalarını da ağalık düzenin emrine daha da sunmaktadır.

Şehmus PALA
SÖĞÜTLÜ BELDESİ MİDYAT MARDİN
TEL :0537 717 96 37

20.01.2010

Cüneyt Arcayürek ile ilgili tepkilerinizi dile getirin, görüşlerinizi paylaşın
Ad Soyad veya Rumuz :
( Web sitemizden görünecektir. Rumuz'da tercih edebilirsiniz )

Yorumunuz :
Cumhuriyet Gazetesi Yazarları

    Copyright 2008 - 2018 TheGazeteler.com Tüm Gazetelere tek siteden kolayca ulaşın.  Bir rehberden çok daha fazlasını bulacaksınız !!  - 22.01.2018 - 05:20:04

Ulusal Gazeteler - Spor Gazeteleri - Ekonomi Gazeteleri - İngilizce Yayınlanan Gazeteler - Yabancı Gazeteler - İnternet Gazeteleri - İnternet Haber Portalları - Adana Gazeteleri - Adıyaman Gazeteleri - Afyonkarahisar Gazeteleri - Ağrı Gazeteleri - Aksaray Gazeteleri - Amasya Gazeteleri - Ankara Gazeteleri - Antalya Gazeteleri - Ardahan Gazeteleri - Aydın Gazeteleri - Balıkesir Gazeteleri - Bartın Gazeteleri - Batman Gazeteleri - Bayburt Gazeteleri - Bilecik Gazeteleri - Bingöl Gazeteleri - Bitlis Gazeteleri - Bolu Gazeteleri - Burdur Gazeteleri - Bursa Gazeteleri - Çanakkale Gazeteleri - Çankırı Gazeteleri - Çorum Gazeteleri - Denizli Gazeteleri - Diyarbakır Gazeteleri - Düzce Gazeteleri - Edirne Gazeteleri - Elazığ Gazeteleri - Erzincan Gazeteleri - Eskişehir Gazeteleri - Gaziantep Gazeteleri - Giresun Gazeteleri - Gümüşhane Gazeteleri - Hakkari Gazeteleri - Hatay Gazeteleri - Iğdır Gazeteleri - Isparta Gazeteleri - İstanbul Gazeteleri - İzmir Gazeteleri - Kahramanmaraş Gazeteleri - Karabük Gazeteleri - Karaman Gazeteleri - Kars Gazeteleri - Kastamonu Gazeteleri - Kayseri Gazeteleri - Kırıkkale Gazeteleri - Kırşehir Gazeteleri - Kilis Gazeteleri - Kocaeli Gazeteleri - Konya Gazeteleri - Kütahya Gazeteleri - Malatya Gazeteleri - Manisa Gazeteleri - Mardin Gazeteleri - Mersin Gazeteleri - Muğla Gazeteleri - Muş Gazeteleri - Nevşehir Gazeteleri - Niğde Gazeteleri - Ordu Gazeteleri - Osmaniye Gazeteleri - Rize Gazeteleri - Sakarya Gazeteleri - Samsun Gazeteleri - Siirt Gazeteleri - Sinop Gazeteleri - Sivas Gazeteleri - Şanlıurfa Gazeteleri - Tekirdağ Gazeteleri - Tokat Gazeteleri - Trabzon Gazeteleri - Tunceli Gazeteleri - Uşak Gazeteleri - Van Gazeteleri - Yalova Gazeteleri - Yozgat Gazeteleri - Zonguldak Gazeteleri - Artvin Gazeteleri - Erzurum Gazeteleri - Kırklareli Gazeteleri - Şırnak Gazeteleri - Haber Siteleri -