Gazete Ekle - İletişim & İrtibat - Tavsiye Siteler : Bilardo Oyunu - Satranç Oyunları
     Hiç kimse duymak istemeyen biri kadar sağır olamaz... Shakespeare
Gazeteler

Ulusal Gazeteler - Spor Gazeteleri - Ekonomi Gazeteleri - Haber Siteleri - İngilizce Yayınlanan Gazeteler -


Hürriyet Gazetesi Akşam Gazetesi Vakit Gazetesi Milliyet Gazetesi Sabah Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Zaman Gazetesi Vatan Gazetesi Yeni Şafak Gazetesi Bugün Gazetesi Takvim Gazetesi Birgün Gazetesi Star Gazetesi Güneş Gazetesi Radikal Gazetesi Tercüman Gazetesi Yeniçağ Gazetesi Taraf Gazetesi Milli Gazete

Çetin Altan Hakkında Bilgi, Biyografi, Özgeçmiş

Çetin Altan
1927 doğumlu 82 yaşında
Çetin Altan Yazıları - Çetin Altan Eposta

Çetin Altan şu anda yazılarını Milliyet Gazetesi bünyesinde okuyucuları ile paylaşmaktadır.


22 Haziran 1927 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiş olan Çetin Altan, gazeteci, oyun yazarı, köşe yazarı ve eski milletvekilidir. Basın hayatımızın en eski kalemlerinden birisidir Çetin Altan, 2 oğlunu da kendisi gibi yazar olarak yetiştirmiş Ahmet Altan ve Mehmet Altan, Türk basının en önemli kalemlerinden 2'si olmuştur.

Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversite'si Hukuk Fakültesi'ni bitiren Çetin Altan, Çınaraltı, İstanbul, Kaynak ve Varlık dergilerinde bazı şiirlerini ve düz yazılarını yayınlatmış ve ilk kitabını da 1946 senesinde yani daha 19 yaşındayken çıkarmıştır. Bu kitabın adı Üçüncü Mevki'dir.

Gazetecilik hayatına Ulus Gazetesi'nde muhabir olarak başlamış, sonra Hür Ses'de fıkra yazarlığı yapmaya başlamıştır. Akşam, Yeni Ortam, Tan Gazetesi, Hürriyet, Güneş gibi gazetelerde ve Çarşaf ismli bir dergide köşe yazarıları yazan Çetin Altan Milliyet gazetesinde Abdi İpeçi'nin teklifi üzerine yazmaya başlamıştır. Çetin Altan dünyanın en çok köşe yazısı yazan yazarlarından birisidir.

Büyük Gözaltı, Bir Avuç Gökyüzü, Küçük Bahçe ve viski adında 4 tane romanı olan Çetin Altan'ın romanları yabancı dillere çevrilmiştir.

Türkiye Komünist Partisi'nden milletvekili de olan Çetin Altan; Mor Defter, Çemberler, Suçlular, Tahtaravalli ve Dilekçe isimli oyunları basılmıştır.

Yaşamı boyunca pek çok kez mahkemeye verilen Çetin Altan'a 300'den fazla dava açılmıştır, iki kez mahkum olmuş ve iki yıl cezaevinde yatmıştır. Şu an halen Milliyet Gazetesi'nde yazmaya devam etmektedir.


Çetin Altan Okuyucu Yorumları
Ertan SAYAR

1960 lı yılların sonlarıydı,siz o zamanlar TP milletvekili idiniz,yer İZMİR
Atatürk heykel önü alsancak.Sayın Behice BORAN ve Halikarnas balıkçısı beraberinizde idi.Konuşmaların bir yerinde ESHOT işçileri sizi polislerin arkasından,taş ve toprak yağmuruna tutmuştu.Biz sizin hayranınız olan sosyalistler olarak çembere alıp o taşlara kendimizi kalkan ettik ve sizi tam anlamıyla koruduk.şimdi düşünüyorum da böyle iki avlat yetiştirmişiniz ki size
o zamanki hayranlığıma hicap duyurorum.Keşke o taşlara hedef ben olmasaydım da
sizde böyle evlatlar yetiştirmemiş olsaydınız .sizden ve evlatlarınızdan Sosyalistler
adına utanç duyuyorum.Halikarnas ve BORAN'a bizden selam olsun sevgileri var olsun.BİLİNE...
17.02.2010

Çetin Altan ile ilgili tepkilerinizi dile getirin, görüşlerinizi paylaşın
Ad Soyad veya Rumuz :
( Web sitemizden görünecektir. Rumuz'da tercih edebilirsiniz )

Yorumunuz :
Milliyet Gazetesi Yazarları

    Copyright 2008 - 2019 TheGazeteler.com Tüm Gazetelere tek siteden kolayca ulaşın.  Bir rehberden çok daha fazlasını bulacaksınız !!  - 19.1.2019 - 03:29:33

Ulusal Gazeteler - Spor Gazeteleri - Ekonomi Gazeteleri - İngilizce Yayınlanan Gazeteler - Yabancı Gazeteler - İnternet Gazeteleri - İnternet Haber Portalları - Adana Gazeteleri - Adıyaman Gazeteleri - Afyonkarahisar Gazeteleri - Ağrı Gazeteleri - Aksaray Gazeteleri - Amasya Gazeteleri - Ankara Gazeteleri - Antalya Gazeteleri - Ardahan Gazeteleri - Aydın Gazeteleri - Balıkesir Gazeteleri - Bartın Gazeteleri - Batman Gazeteleri - Bayburt Gazeteleri - Bilecik Gazeteleri - Bingöl Gazeteleri - Bitlis Gazeteleri - Bolu Gazeteleri - Burdur Gazeteleri - Bursa Gazeteleri - Çanakkale Gazeteleri - Çankırı Gazeteleri - Çorum Gazeteleri - Denizli Gazeteleri - Diyarbakır Gazeteleri - Düzce Gazeteleri - Edirne Gazeteleri - Elazığ Gazeteleri - Erzincan Gazeteleri - Eskişehir Gazeteleri - Gaziantep Gazeteleri - Giresun Gazeteleri - Gümüşhane Gazeteleri - Hakkari Gazeteleri - Hatay Gazeteleri - Iğdır Gazeteleri - Isparta Gazeteleri - İstanbul Gazeteleri - İzmir Gazeteleri - Kahramanmaraş Gazeteleri - Karabük Gazeteleri - Karaman Gazeteleri - Kars Gazeteleri - Kastamonu Gazeteleri - Kayseri Gazeteleri - Kırıkkale Gazeteleri - Kırşehir Gazeteleri - Kilis Gazeteleri - Kocaeli Gazeteleri - Konya Gazeteleri - Kütahya Gazeteleri - Malatya Gazeteleri - Manisa Gazeteleri - Mardin Gazeteleri - Mersin Gazeteleri - Muğla Gazeteleri - Muş Gazeteleri - Nevşehir Gazeteleri - Niğde Gazeteleri - Ordu Gazeteleri - Osmaniye Gazeteleri - Rize Gazeteleri - Sakarya Gazeteleri - Samsun Gazeteleri - Siirt Gazeteleri - Sinop Gazeteleri - Sivas Gazeteleri - Şanlıurfa Gazeteleri - Tekirdağ Gazeteleri - Tokat Gazeteleri - Trabzon Gazeteleri - Tunceli Gazeteleri - Uşak Gazeteleri - Van Gazeteleri - Yalova Gazeteleri - Yozgat Gazeteleri - Zonguldak Gazeteleri - Artvin Gazeteleri - Erzurum Gazeteleri - Kırklareli Gazeteleri - Şırnak Gazeteleri - Haber Siteleri -